Budeš máma? Tak tohle se ti může hodit!
Máma jsem necelý dva roky a tenhle seznam „Co s sebou nejen do porodnice“ už prošel několikrát vylepšením. 😀 Původní verzi mi poslala v mým těhotenstvím úžasná Zuzana Fuksová, se kterou jsme spolupracovaly při práci pro Primeros. Což je v celkovým kontextu vlastně docela vtipný. 😀 Obě jsme tehdy seděli u stolu jedna v šestinedělí a druhá těhotná. Celý seznam přikládám dle vlastních, subjektivních hodnocení. 🙂 S žádnou značkou nemám spolupráci. Což je docela škoda, protože mám občas pocit, že některý značky fungují hlavně na fakturách ode mě… 😀 Vzhledem k tomu, že jsem měla od cca 7.měsíce těhotenství jistý, že půjdu na plánovaný císař, byla moje příprava na odjezd do porodnice o dost jednodušší. Ale že by to mělo nějaký vliv na snížení stresu před porodem, to zas ne. 😀
Btw, popisky u doporučovaných produktů/věcí jsou občas víc než chcete jako netěhotný nematky vědět. Níže se prostě objevují i věci jako zmíňky o mlíku z prsou. 🙂 Tak na to myslete a úplně klidně si počkejte na nějakej článek, co bude víc pro vás.
Budu máma!
Co s sebou do porodnice do tašky:
- Všechno bez parfému. Prcek musí cítit v první řadě tebe. Až budeš prát oblečení do porodnice, už ho vyper v dětským prášku, aby se ti malá neosypala z bělidel apod z běžných prášků.
- Gel na intimní hygienu – neparfémovaný.
- Jednorázové kalhotky síťované – seženeš v lékárně (při prvním pohledu na ně se možná docela zasměješ, ale po porodu to bylo to nejlepší na planetě a odmítala jsem se jich vzdát 😀 )
- Kojící podprsenka.
- Pyžamo s jednoduchým systémem rozepnutí na vyndání prsou. Ideální jsou velký dlouhý košile. Já jsem si svoje košile kupovala v Tesco F&F – Oceníš pak víc doma než v porodnici. My měli takový oblečky v porodnici přímo z porodnice a byly na danou potřebu super! 😀 Z prsou ti stejně furt teče mlíko a neustále se kvůli tomu převlíkáš.
- Vložky do podprsenky na tekoucí mlíko. Jo děje se to a potřebuješ je. 😀 Existují jednorázové i textilové (pratelné). Osobně jsem měla ty neeko, obyčejné jednorázové a vyhovovaly mi.
- Obyčejné mýdlo – neparfemované
- 2 velké osušky (na sebe), 1 ručník na ruce – určitě si vezmi víc než jeden velký ručník. Nikdo ti to dopředu neřekne, ale zašpinit ho nějakým výtokem po porodu je fakt dost jednoduchý a po porodu se doporučuje se sprchovat často během dne (u císaře myslím 3x denně), tak abyste kdyžtak zašpiněný ručník stihly včas vyměnit za čistý a nechat ho poslat domů na vyprání. 🙂
- Župan (velký dobrý mít s sebou!!) – já měla svůj jednorožší měkoučký od bráchy. Hodí se hlavně proto, že v porodnici pořád chodíš jen v košili, bez podprdy, v síťovaných kalhotkách a kromě zimy není úplně každýmu příjemný chodit takhle v pokoji nebo na chodbě.
- Papučky – já měla „Crocs“ od asiatů a byly supr, protože jsem je mohla mít i do sprchy. 🙂
- Knížka, mobil, nabíječka(!!)
- Alespoň 1 velká lahev neperlivé magnesky – na křeče ve svalech
- Rouška na spaní na oči – abys mohla spát kdykoli během dne – fakt oceníš!
- Pytlík bonbonu – gumový medvídci, karamelky, ..
- Až ti budou všichni psát, co chceš dovézt do porodnice, nech si dovézt nějaký jogurt, mléčný drink (ne ovoce a ne čokoláda kvůli alergenům), mrkve, rohlíky, šunku, sýry – ať můžeš svačit kdykoli budeš chtít. Bacha! Neměla bys nic kořeněnýho a ideálně ani ovoce kvůli alergenům. Proto je dobrý to nahradit zeleninou a pečivem. U pečiva ale pozor na nadýmání, lepší je den starej rohlík. Ani s jedním to zas ale nepřeháněj, aby ses pak třeba nepřevitamínovala ty nebo prcek.
Co jsme měli doma pro prcka, může se hodit:
Spaní:
- Postýlku jsme měli poděděnou z IKEA, důležitý je mít hlavně 1-2 prostěradla, co neprotečou při nehodách. Máme opět poděděný z IKEA. To že neprotečou poznáš tak, že jsou prostěradla zespoda gumová.
- Hračky v postýlce ani jinde na začátku vůbec nepotřebuješ a prckové o ně začínají mít zájem až tak ve 3.měsíci. Jestli náhodou něco, tak mi věř, že stačí jeden muchláček. Osobně jsem mega fanda značky ABABU.
- Pokud je dobrý něco mít od malička, pak kolotoč. Dobře se na tom prcek zasekne. My jsme měli tenhle. Je hezkej, má příjemnou melodii a dá se přidělat na jakoukoli postýlku.
- Stejně je to s mantinely do postýlky, ty jsou podle mě potřebný, až když se prcek točí nebo cíleně máchá rukama. Já jsem je měla v postýlce připravený, ale docela brzo jsem je dala pryč, abych na Tondu viděla.
- Hnízdo je skvělá věc, která pomáhá a za mě je TOP z Mimiconcept. <3
- Deky je dobré mít ve vyšším počtu. Nějakou muchlací měkoučkou, pak i nějakou tenkou a pak nějakou pružnou. Do pružný ho můžeš pak balit, když bude chtít být svázaný. Některý děti to uklidňuje. Třeba Tondu. 😀 Já osobně mám nějaký deky z PEPCO a pak jsem si koupila 3 LODGER Swaddler deky – ty miluju moc!
- Monitor dechu je podle mě životně důležitej, nejelpší je od značky Jablotron (Nanny).
- Věř, že rozhodně oceníš houpátko! Je jich hodně a každýmu dítěti vyhovuje i jiný pohyb. Tonda měl od 3.měsíce půjčené houpací lehátko od kamarádky Lucky a to mu dost vyhovovalo. Mělo klasický pohyb dopředu do zadu. Já mu později koupila Babybjorn “skákací” lehátko a nebyl ze začátku moc nadšenej, ale zvyknul si a naučil se na něm i pohybovat nohama tak, aby se sám houpal. Pomáhá jim to s posílením svalů na zádech i nohách. Navíc se v něm super krmí pak příkrmy. U toho lehátka je důležitý, aby bylo vyměkčený a aby to přidělání dítěte do lehátka bylo bytelný a spolehlivý. Batole z toho samo neodeje, ale pro ten svůj pocit, když necháš prcka v něm a dojdeš si v klidu třeba na záchod, to potřebuješ. 🙂
Dudlíky, lahvičky, kojení, UM:
- Doporučuju MAM a Avent. Tonda jel na startu na všem od MAM a postupně jsme přešli na lahve Avent. Přijdou mi lepší a lépe se ohřívá voda v mikrovlnce na umělý mlíko. Na druhou stranu, MAM má skvělej antikolikovej systém pro úplný prďolata, takže bych doporučovala odstartovat na MAM. Dudlíky MAM má Tonda dodnes a Avent dudlíky mu nikdy nesedly. Dudlíků si na začátku kup co nejvíc různých typů. Já měla štěstí, že Tondovi vyhovoval placatej od MAM (v což jsem i doufala 😀 ) ale některý děti mají raději ty tvarovaný jako má NUK a nebo ty úplně kulatý balonkovitý.
- Pokud budeš kojit a půjde vám to, řeš věci až za chodu. Já jsem si hned po odjezdu z porodnice kupovala tzvn. Kloboučky na bradavky, protože nám to bez nich v porodnici nešlo.
- Na rozkousaný bradavky je Bepanthen na pokousaný bradavky – je jinej než ten na dětskej zadek.
- V případě zánětu prsu doporučuju sprchovat teplou vodou a rozmasírovat. Moje kamarádka Lucka doporučuje dát si na prsa máslo. Je to trochu děsivá představa, ale prý o skvěle funguje! Zánět prsu je asi jako angína s rakovinou mozku dohromady. Je to hnus. Takže cokoli co pomůže je dobrý. Já měla v prvních 10 dnech zánět 3x a chtěla jsem proskočit zdí. 😀
- Když budeš muset dělat umělé mléko (UM), tak osobně doporučuju Kendamil. Nicméně i my na začátku zkoušeli, co bude Tondovi chutnat a měli jsme jak Nutrilon tak Sunar a ještě jednu značku na kterou si nemůžu vůbec vzpomenout, ale tohle všechno mu nesedlo a dost nám vše zvracel. Při UM počítej s velkou spotřebou kojeneckejch vod. Do 6 měsíců děti nesmí pít cokoli co nenese označení kojenecká voda. A je to opravdu rozdíl mezi „obyčejnou“ neperlivou vodou a kojeneckou vodou. 🙂
Přebalování:
- Dada. Nejlepší! Za nás teda. 😀 Seženeš třeba tady. Ještě jsou skvělý i Pampers Newborn Premium Care, ale je jich spousta typů a tady musíte ozkoušet co vyhovuje a co ne. Tondovi například neseděly plínky se síťkou.
- Vlhčený ubrousky ber jedině Pampers! Pro úplný mimčo New Baby, pak Fresh Clean. Osobně mi vůbec nevyhovovaly například Babylove (DM) a Tesco ubrousky. Vlhčených ubrousků si kupuju vždy na Feedo.cz a to třeba 30 ks balíků. 😀
- Textilový podložky na přebalovák mi nevyhovovaly, na přebalovák je super nafukovací přebalovací podložka z IKEA a na něj jednorázový podložky, my máme od značky Auchan nebo Bella Happy.
Hygiena:
- Vanička je podle mě nejlepší Shnuggle, ideálně i s nožičkama, protože v něm prcek leží-sedí od úplně maličkata.
- Osobně miluju do vaničky značku Attitude. Nádherně voní, nepálí z toho oči a navíc je BIO, raw, vegan, chia,… 😀
- Krémy, který si nakup v obřím množství a v co největších tubách (obojí ale i v cestovních menších verzích do přebalovací tašky): Bepanten pro děti, Sudokrém.
- Mimochodem doporučuju koupit i lahev s rychlým dávkovačem dezinfekčního gelu, to pro tebe, né pro prcka.
- Manikůru pro děti dost oceníš, nicméně do 3.měsíce by se jim neměly nehtíčky stříhat vůbec. Do té doby hold rukavičky, abyste nebyly ani jedna úplně zeškrábaný.
- Látkový plínky! Co nejvyšší gramáž, aby dobře sály ublinknutí.
- Prací prášek máme z Amway, SA8 Baby. Za mě nejlepší! Stejně tak máme z Amway i mycí prostředek na nádobí (ten používáme už několik let). Ale prací prášek hodně lidí chválí značku Lovela.
Lékárna:
- Nahřívací pytlík s třešňovýma peckama (seženeš v dorgerii DM)
- BioGaia pro děti
- Espumisan pro děti
- Vitamín D (my měli Terezia D namísto toho od doktora zadarmo)
- BabyCalm
- Fenyklový čaj pro děti (nekupuj granulovaný, ale kdyžtak uvař pytlíkový, hodně slabý)
- Zirtec (to kdyby náhodou propukla nějaká alergie)
- Paralen – pro tebe v případě zánětů prsů nebo bolestí obecně
Oblečení:
- U oblíkání dětí platí jednoduchý pravidlo. Dítě obleču do počtu vrstev kolik mám já + 1. Takže když já mám krátký rukáv, dítě má dlouhý. Když mám triko a džíny, dítě má bodýčko, mikinu, dlouhý kalhoty a tenkou deku minimálně přes nohy, nebo ideálně punčochy a přes to ještě tepláčky. Přes hlavu uniká z člověka nejvíce tepla, proto musejí malý děti nosit čepičky. Když nefouká vítr, Tondovi jsem ji moc nedávala. Neměl to rád. Takže je to na tobě jak vyhodnotíš situaci s chladem, větrem a tak. 🙂
- Na začátku jsem furt převlíkali. Protože než přijdeš na to, jak se to dítě přebaluje a převlíká a jak s ním manipulovat tak fakt dokola jen převlíkáš třeba měsíc v kuse. 😀 Taky je dobrý vědět, že na začátku šíleně rychle rostou. My jsme měli asi 16 bodýček vel. 56 (velikosti se určují podle velikosti dítěte na výšku, což jsem jako těhotná vůbec netušila 😀 ), pak 8 bodýček vel. 62 a prala jsem denně třeba i 2x, hlavně aby to bylo čistý a nezaschlo to. Ale občas i kvůli tomu, že už všechno po…, počůral nebo poblil. 😀 Z velikosti 56 vyrostl během šestinedělí, stejně jako z velikosti 62.
- Mě se osvědčili na ten úplnej začátek bodýčka z HM. Pár jsme jich měli i z F&F (Tesco) nebo Lidl a až co je Tonda větší a velikost mu vydrží déle než 14 dní (od 4-5 měsíců) jsem začala nakupovat v Lindex. Miluju Lindex! Naprosto neuvěřitelnej materiál i výdrž! Aktuálně má z Lindex asi tak 80% šatníku.
- Maličkatý děti mají špatnou termoregulaci a musejí se oblékat pořádně – dlouhý rukáv, dlouhý kalhoty. Kraťasy a šatičky si pořádně užijete příští léto. 🙂 Kupuj teda lavně bodýčka a pyžámka, stejně tak punčocháče nebo kalhoty.
- Nezapomeň koupit i čepičky, ponoštičky a nějakou mikinku, svetřík. Všechno doporučuju ve vel. 56, 62, mikču vem i jednu 68 – ohrnout se to dá vždycky.
Na kočárek:
- Moskytiéra – pavoučci, mouchy, komáři
- Klipsy na kočárek/postýlku, všude… (já dělala z Logder dek stínění proti sluníčku například)
- Hračky do kočárku/vejce – na držátko nebo se dá právě hračka přidělat klipsem. Oni pak v kočárku, když už vidí lépe (2.měsíc cca) rádi koukají na nějaký zajímavý bod. Postupem času do toho mlátí ručičkama nebo nohama. Já mám takovou obmotávací věc, kterou jsme dávali jak na vejce do auta, tak i do kočárku. Děti první vidí černobíle a pak vidí jako první barvu červenou. Tak na to mysli při výběru hraček.
Nošení:
- Na úplným začátku jsem měla šátek – není to tak těžký jak to vypadá – půjčenej od kamarádky Lenky. Ale jsou hodně drahý na to, že je člověk má chvíli. Pokud bys pořizovala, tak hlavně ber elastickej, né pevnej. To vázání je s malým dítětem mnohem jednodušší právě u elastickýho.
- Nosítko ti fakt doporučuju MoniLu. Za Tondu lepší než Ergobaby. Mají rostoucí, kam dáš i prcka s 2,5kg. MoniLu je jediná značka ze všech vypsaných, kde jsem měla nějakou spolupráci. Ale né jako influencer, ale jako sockař. Holkám jsme nějaký čas pomáhala s reklamama na sockách. 🙂
Hračky:
- Hrazdička (nejdřív od 3.měsíce)
- Hrací podložky (puzzle koberec) (od startu)
- Muchláček (od startu)
- Kolotoč na postýlku (od startu)
- Hračky do kočárku/na vejce (nejdřív od 3.měsíce)
- Rozkládací leporelo s obrázky (ideálně černobílé, nejdřív od 3.měsíce)
Je úplně zbytečný, aby ti doma zatím stálo:
- Odsávačka – pokud ji budeš potřebovat, doporučuju automatickou od Aventu
- Ohřívač lahví – my ho koupili od Aventu, ale použili asi 3x
- Boty/capáčky – naprosto zbytečný a ničí jim to nohy, když se jim dávají moc brzo
- Existuje i kojící křeslo mimochodem. A kamarádka si ho dost chválila. Ale není to něco, co bys měla kupovat předem, protože pak některé kojí měsíc, někdo 3 roky,… Někomu vyhovuje kojit v sedě, někomu v leže, na boku, …
- Lahvičky – kupuj až když je budeš potřebovat a až je budeš kupovat, nezapomeň si koupit takovou speciální štětku na čištění lahviček.
- Jídelní set- veř že to počká, doporučuju koupit později
- Židlička taky počká, my máme tuhle poděděnou a je super jak tam má to korýtko
Ufff, tak to je asi nejdelší článek všech článků na planetě. 😀 Ale kdo tohle aktuálně řeší, tomu by to mělo pomoct. 🙂
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!